מוזיאון הילדים חולון
רכישת
כרטיסים
ותיאום ביקור

מדליקים את האור

"להדליק את האור"


סיפוריהם של שבעה חברות וחברים בגיל השלישי מהקהילה הגאה

אשר יוצגו במהלך חודש הגאווה, החל מה- 1 ועד ל- 30 ביוני

במסגרת התערוכה "דיאלוג עם הזמן".

ניתן לבקר בימים א' עד ה' בין השעות 09:00 ל- 15:00
ומעבר לכך בתיאום מראש
הכניסה לתערוכה "להדליק את האור" חופשית
מתאים לגילאי 10 ומעלה

על המשתתפות והמשתתפים:


1.שמואל ענב – בן 84, שמואל עלה לארץ בגיל 11 מצרפת. בגיל 13 התחיל להבין שהוא נמשך לנערים ולא לנערות ומספר שלא הייתה קיימת אז המילה הומו, "אני נשארתי אותו הדבר אתם אלה שהשתנתם". שמואל פעיל בקבוצת "קשת הזהב" - קבוצה המורכבת מדור מייסדי הקהילה.

2.חנה קליין - בת 71, "לצאת מהארון זה ביטוי שהגיע אחרי". כבר בגיל 11 הבינה חנה שהיא נמשכת לבנות מינה. "הרגשתי מאוד לבד, זה היה כמו ללכת במדבר חשוך". התחושה הזאת הובילה את חנה להיות אחת מהחלוצות הבולטות בארגוני הקהילה לאורך השנים, על מנת לדאוג לכך שאף נערה או נער לא ירגישו תחושות דומות. חנה הייתה חברת הוועד הראשון של האגודה וממייסדות אל"ף – ארגון לסבי פמיניסטי.


3.אבי סופר – בן 73, "כל חיי הייתי במרדף אחרי "החתיכה החסרה" אבל לא ידעתי מהי, לא היה לה שם או צורה". לפני כארבעים שנה, ולאחר שנים בהן היה נשוי לאישה ואב לשני ילדים, החליט אבי לצאת מהארון. אבי מספר שלהיות שלם עם עצמו היה שווה כל מחיר. אבי הוא מפעילי הלהטב"ק הוותיקים בישראל והיה מעורב בכמה מאירועי הגאווה הראשונים של תל אביב.

4.שילה ויינברג – בת 63, "עשיתי את המסלול הכי ישראלי שיש, התחתנתי וקיוויתי שהנישואים יעשו לי תהליך של המרה". לאחר 35 שנות נישואים ושני ילדים, ולאחר שהתאלמנה, החליטה בגיל 60 לעבור הליך של התאמה מגדרית. שילה היא אשת חינוך ובשנת 2021 הוציאה את הספר "אתחול" השוזר קטעי פרוזה ושירה המספרים את סיפור חייה.

5.שרה גרוס – בת 77, "הרגשתי שהכל בסדר איתי כשתמי נכנסה לחיי, תמי עשתה לנו משפחה". לאחר שנים רבות בהן שרה הייתה נשואה לבן כיתתה וכאימא לשני ילדים וסבתא לנכדים, החליטה לצאת מהארון. כיום נשואה לתמי ופעילה בקבוצת "בשלה" - קבוצה לנשים לט"ביות בוגרות.

6.רפי דייגי - בן 72 וגיורא קפלן - בן 73, רפי יליד קיבוץ איילת השחר, אמן ואיש פרסום וגיורא יליד ארגנטינה, ד"ר לסוציולוגיה וקצין לשעבר בחיל האוויר. מנהלים זוגיות כ-47 שנה, "אנחנו הדור שעבר את המהפכה, אנחנו ייבשנו ביצות והיום נהנים מזה". הזוגיות שלהם ליוותה את הקונפליקטים והתמורות לאורך השנים בארץ ביחס לקהילה הלהט"בית.

פרסם תגובה Google+ Twitter שלח לחבר WhatsApp