מוזיאון הילדים חולון
רכישת
כרטיסים
ותיאום ביקור

על התנדבות ערכה וחשיבותה

על ערך ההתנדבות, חשיבותה ועל איך גורמים לילד להתנדב?

"מעשה נדיב, קטן ככל שיהיה, לעולם אינו מתבזבז"
 איזופוס (מתוך המשל "האריה והעכבר")

מעשה ההתנדבות הינו ביטוי אישי לרוח האנושית במיטבה. היא מייצגת את הבחירה החופשית שלנו כבני אדם ומדגימה כיצד ניתן לרתום רצון טוב. מתנדבים רבים מעידים כי העשייה גורמת להם לסיפוק רב וממלאת תפקיד חשוב בחייהם. האפשרויות להתנדבות הן רבות ומגוונות ואפשר להתנדב באופן בלתי פורמלי (למען שכנים, מכרים, חברים לעבודה ועוד) ובאופן פורמלי ומסודר (ארגונים ומסגרות התנדבותיים ידועים). מחקרים רבים מראים כי ההתנדבות משפרת את בריאות הגוף והנפש ואף מאריכה חיים (יש אפילו רופאים שממליצים להתנדב על מנת לשפר מדדי כולסטרול וחלבון בגוף).

ילד וסבתא קוראים יחד בספר

העולם המודרני והקדמה הטכנולוגית יוצרים לעיתים תחושה של בידוד וניכור בין אנשים בחברה. בעולמם של הילדים ישנה משמעות נוספת לנושא. חברויות וקשרים רבים נוצרים כיום במרחב הדיגיטלי ולכן חשוב לנו כהורים להציג בפני הילדים את האפשרויות הנוספות של מערכות יחסים חברתיות שונות. אחד מהתחומים הללו, אשר נתפס כערך חשוב בכל חברה, הוא ערך "ההתנדבות".

קבוצת נערים מרימים מתקן בחורשה

אז איך אפשר להניע ילד להתנדבות?
- להסביר: כדי לגרום לילד לחשוב על התנדבות ולהניע אותו לפעולה כדאי, קודם כל, להסביר לו למה כדאי להתנדב ומה הוא יכול להפיק מזה. באם ומדובר בסיפוק אישי, יצירת היכרויות חדשות, נתינת עזרה לנזקקים ובעצם כל הסבר חיובי שיכול להוביל אותו לנושא.
- נתינת דוגמא אישית: בדומה להרבה דברים בחיינו, ילדים לומדים ומבינים ממעשה הוריהם (או אחיהם הגדולים) ולכן, במידת האפשר, השתדל גם אתה להתנדב במסגרת כלשהי על מנת לתת דוגמא טובה לילד.
- בחירת תחום עניין: רוב הסיכויים שילד יתעניין בהתנדבות כלשהי וירצה לעשות אותה אם היא מעניינת אותו. כדאי לבדוק מה הילד אוהב או מה הם תחביביו ולפי זה לחפש עבורו או יחד איתו מקום התנדבות שיכול ליהנות מהידע שלו.
- לבדוק את לוח הזמנים שלכם: לאחר שהחלטת במה אתה רוצה להתמקד, הגיע השלב הבא: כמה זמן אתה רוצה להקדיש להתנדבות? האם אתה מחפש שינוי קבוע שיאפשר לך להתנדב כל שבוע או שאתה מעדיף להתחיל עם הזדמנות חד פעמית? אם לוח הזמנים שלך פנוי אבל סביר להניח שיתמלא בחודשים הקרובים כדאי לקחת את זה בחשבון. דע כמה זמן אתה יכול להתחייב לפני פנייה לארגונים כדי שתוכלו למצוא את המסגרת המתאימה.
- יצירת קשר: אחרי שהבנתם מה הכיוון שלכם כנסו לאתרי אינטרנט רלוונטיים או התקשרו לעמותה או לארגון בו תרצו להתנדב על מנת לקבל פרטים.
- להתנדב עם חברים: יכול להיות שילדכם אינו ירצה להתנדב לבדו במסגרת ויהיה לו יותר נעים וידידותי להתנדב עם עוד חברים. הציעו לגן/לכיתה של ילדכם פעילות התנדבותית כלשהי שניתן לעשות יחדיו ובכך תרתמו למשימה עוד אנשים.

ילד צובע קיר בניין

פרסם תגובה Google+ Twitter שלח לחבר WhatsApp