מוזיאון הילדים חולון
רכישת
כרטיסים
ותיאום ביקור

ספרים ומשחקים לזמן איכות חורפי עם הילדים

הבלוג באדיבות חנות הספרים "המגדלור" , תל אביב. 

בחוץ כבר מטפטף, אולי אפילו יורד גשם חזק, והכי נעים לרבוץ בבית "עם התה והלימון והספרים הישנים".
אצל הילדות והילדים זה קצת אחרת: הם רוצים תנועה, הם מחפשים עניין, הם זקוקים למשחק, ואין מה שמשמח אותן ואותם יותר מאשר פעילות משותפת איתנו, ההורים.
ימי סגריר הם הזדמנות נהדרת לאימהות ולאבות לבלות זמן איכות מיוחד עם הילדים.  
מגוון אפשרויות מקוריות, מפתיעות, מהנות:

לעשות צעדים ראשונים ביוגה בעזרת דימויי בעלי חיים; להכיר בני תרבויות רחוקות שבהן קר באמת; להרכיב דמויות מהתרבות האינואיטית (שפעם קראנו להם "אסקימוסים") ולשחק איתן במשחק-לוח מקורי; לשחק באולינג ביתי עם דמויות מספרים אהובים; להיכנס לחדר בריחה בלי לצאת מהבית, להאזין למוזיקה תוך דפדוף בספרים עם מלות השירים; לטפח בבית גינה אקולוגית, לפגוש קלסיקות שכולנו גדלנו עליהן והילדים ישמחו להכיר; לשחק בקלפי רביעיות מיוחדים ועוד ועוד.


רְעַמִים וּבְרָקִים בְּלֵיל חוֹרֶף קַר
לֹא נִשְׁמָעִים תָּמִיד אוֹתוֹ הַדָּבָר
בְּרָקִים וּרְעַמִים, רְעַמִים וּבְרָקִים
לִפְעָמִים קְרוֹבִים וְלִפְעָמִים רְחוֹקִים

רְעַמִים וּבְרָקִים בְּלֵילוֹת הַגְשוּמִים
אֶת הַבָּרָק רוֹאִים אֲבָל אֶת הָרַעַם שׁוֹמְעִים
יֵשׁ רְעַמִים שֶׁמְּאוֹד מַפְחִידִים
וְיֵשׁ כְּאֵלֶּה שֶׁרַק קְצָת
יֵשׁ רַעַם חַלָּשׁ וְרַעַם בֵּינוֹנִי
וְרַעַם חָזָק חָזָק שֶׁלֹּא נָעִים לִשְׁמוֹעַ
בְּעִיקָּר אִם אַתָּה לְבַד
(לְעִיתִּים רְחוֹקוֹת אַתָּה פּוֹגֵשׁ רַעַם נֶחְמָד)
מלים: יהונתן גפן, מתוך הספר הכבש הששה עשר, הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר.

פעילות מצוינת לימים שנשארים בבית היא האזנה משותפת למוזיקה, בשילוב קריאה.

הספר הכבש הששה עשר הוא נקודת התחלה מצוינת. יהונתן גפן כתב את הספר בפריז בשנות השבעים של המאה שעברה. השירים והסיפורים הולחנו והופיעו בתקליט ב-1978. יוני רכטר הלחין רבים מהשירים ובביצועם השתתפו גידי גוב, יהודית רביץ ודייוויד ברוזה וכולנו גדלנו עליהם בהנאה רבה. הספר ראה אור בהוצאה מחודשת ומושקעת במיוחד עם איורים מקסימים של דוד פולונסקי, וכולל את כל השירים המוכרים, המזכירים לנו שוב את הסיפור על האיש הירוק, על גיורא השכן, על הרעמים והברקים, והכל עם ריח טרי של שוקולד באוויר.

ארנקטרטוק, האיש שהתגלגל בכל בעלי החיים הוא יצירה יוצאת דופן לילדים מגיל 4, הכוללת סיפור, מידע על תרבות עתיקה, משחק לוח וגם צעצוע להרכבה עצמית - הזדמנות ללמוד איך נראים החיים במקומות שבהם באמת קר.

הסיפור על ארנקטרטוק, האיש שהתגלגל בכל בעלי החיים סופר בעל פה בקרב שבטים שונים של בני האינואיט. בספר שלפנינו הוא מוגש בגרסה של שבט הנטצליק, כשהוא עטוף בתוכן עשיר. זהו ספר אקורדיון, שאפשר לדפדף בו כמו בספר רגיל, אך גם לפרוש אותו כדי לראות את כל הסיפור ולחזות בכל שינויי הצורה שבו כאיור אחד. האיורים של אוריין שביט מפיחים רוח חיים בעלילה, בבעלי החיים ובנופים, וגם שופכים אור על התרבות ועל הסגנון האמנותי שפיתחו בני האינואיט בצפון קנדה.

בגב האקורדיון מופיע משחק לוח, המדמה את מעגל הנדודים של שבט הנטצליק וממחיש את אורח החיים המסורתי של בני תרבות זאת כציידים-לקטים. עוד בצד זה של האקורדיון: מידע על אודות בני האינואיט, מילון מאויר ובו הסברים על מונחים שמופיעים בסיפור ופרטים על המספר, בן שבט הנטצליק בשם קָקוֹרְטִינְגְנֶק אשר סיפר גרסה זו לחוקר הדני קנוד ראסמוסן בשנת 1923.

ואם לא די בכך, לכל ספר מצורפת גלויה, שממנה אפשר להכין צעצועים בהרכבה עצמית כמו דוב קוטב, מזחלת רתומה לכלבים ודמויות שבהן אפשר להשתמש כשחקנים על משחק הלוח. אפשר לרכוש עוד גלויות, בנפרד, ולהרכיב עם הילדים מגוון דמויות, לשעות של משחק משותף עם הספר.

הספר רואה אור בהוצאה העצמאית החדשה פה, ששמה לה למטרה להוציא לאור בעברית סיפורים שעברו בעל-פה מתרבויות עתיקות, ובה כבר ראה אור הספר הבא.

ילדים גדולים יותר, מגיל שמונה, יכולים להתוודע לתרבות המרתקת הזאת בספר סיפורים גרינלנדיים .

ארבעת הסיפורים, המופיעים לראשונה בעברית, נבחרו מספרו של הנרי רינק, אשר ראה אור ב-1875. בספרו ריכז רינק כ-150 סיפורים של בני אינואיט ("אסקימוסים") אשר ליקט לאורך שנות שהותו בגרינלנד. מתוך הסיפורים המרתקים הללו נבחרו ארבעה המתאימים לילדים, אליהם נוספו איורים והסברים על בני האינואיט ועל חייהם. הסיפורים מתארים אירועים שקרו באמת. האיורים, פרי לימוד מעמיק, מספקים מבט על הנופים הזרים לנו ועל אורחות החיים הלא מוכרים, ומשקפים את אותם ימים: את הלבוש, את צורת הבתים את החפצים.בסוף הספר תמצאו מילון מונחים מאויר ובו הסברים על מושגים ובעלי חיים שמופיעים בסיפורים. גם ספר זה ראה אור בהוצאה העצמאית החדשה פה, ששמה לה למטרה להוציא לאור בעברית סיפורים שעברו בעל-פה מתרבויות עתיקות, ואויר בכישרון רב בידיה של המאיירת אוריין שביט.

יום חורפי בבית הוא הזדמנות מצוינת לפגוש במַאי הקטנה, תּוּ-תִיקִי החכמה, גְרוֹק הענקית, האב הקדמון וכל דרי עולם המומינים ההומניסטי שבראה הסופרת הפינית טובה ינסון, זוכת פרס אנדרסן היוקרתי.

חורף קסום הוא הספר השני שראה אור בעברית, האפל יותר והמצוין לא פחות, בסדרה הקלסית משפחת המומינים בתרגומה המשובח של דנה כספי - עכשיו בעטיפה חדשה. סנופקין אמנם השאיר למומינטרול פתק ובו הוא כתב "תישן טוב ואל תהיה עצוב", אבל מומינטרול מתעורר. פתאום, באמצע החורף, כשכל משפחתו ישנה, הוא מוצא את עצמו בודד באמצע עולם לבן, קפוא ומפחיד - עולם שבו יגלה יצורים מרתקים, חברים בלתי צפויים והרפתקאות מופלאות, כחלק מתהליך התבגרותו.

ממש עכשיו ראה אור בעברית גם ספר מומינים חדש, כוכב השביט הגיע, ואם רוצים גם לשחק בבית עם המומינים: משחק באולינג ביתי לקטנטנים, בית בובות מומינים.

גם בחורף ילדים צריכים להזיז את הגוף, ואף פעם לא מוקדם מדי לעשות יוגה.

"כשמבקשים מילד להיות חזק כמו אריה או להרגיש את האנרגיה של עיט, הוא הופך בקלות לחיה הזאת ולאנרגיה הזאת", אומרת לורנה פיאלונגה, תלמידה של סוואמי סטיאננדה, שקיבלה ממנו משימה ללמד יוגה, וכך היא עושה באיטליה, שם ייסדה את האיגוד האיטלקי ליוגה ילדים.

יוגה חיות הוא ספר היוגה לילדים שחיברה, המבטיח שעם תרגול משעשע ומהנה ילדיכם יהיו רגועים יותר, מרוכזים יותר ובעלי ביטחון עצמי רב יותר. הספר כתוב בהשראת בעלי חיים האהובים על ילדים וכולל איורים של אנה לאנג ומערכי שיעור קצרים, כשבכל שיעור לומדים על בעל חיים אחר שהוא בעצם תנוחה אחרת.

יוגה חיות, אגם – הוצאה לאור, כריכה קשה, תרגום: עפרה אביגד

לאבא שרוצה לשחק בבית עם ילדיו הקטנטנים.

הקופסה של אבא היא קלסיקה צרפתית לילדי גנון ולאבותיהם, ספרות נדירה בהשוואה לזו המוקדשת לפעוטות ולאמותיהם. ארבעת הספרונים במארז, ובהם איוריו המשעשעים של אלן לה סו, מבחירי הכותבים והמאיירים בצרפת, נועדה לחזק את הקשר בין האבא לילדיו. האיורים, לצד השימוש בפעלים ובכישורי שפה בסיסיים, מייצגים את דמותו של אב המביע את אהבתו בפעולה, בהומור ובמשחק.
הקופסה של אבא, הוצאת מטר

משחק דמיון נהדר וחוויית משחק משותפת, אסתטית ומרתקת מציע חורף בבאר שפע.

ספר פעילות לקטנטנים מאת המאיירת והסופרת רוטראוט סוזנה ברנר, מהיוצרות החשובות בגרמניה, מסדרת עטורת פרסים על עיר קטנה, רחובותיה, בתיה, האנשים ובעלי החיים שבה. המחברת מייחדת לכל עונה ספר עם איורים מלאי פרטים, המגרים את הדמיון ואת היצירתיות ומאפשרים לבנות יחד עם הילדים אינספור עלילות בפעילות הכוללת חידוד מיומנויות קוגניטיביות, דמיון פעיל, התבוננות, חיפוש, מחקר והסקת מסקנות.
הנה, לדוגמה, כך נראה החורף ברחוב הראשי מהספר: דחפורים מכשירים שטח לבנייה של גן ילדים חדש. שלג נראה בשמים האפורים, מעילים ומטריות. אמא עם מעיל ומטרייה ממהרת עם עגלת תינוק. מעטים נמצאים ברחוב. העצים ערומים מעלים. קר, אבל משחק הדמיון רק מתחיל להתחמם.

מַעֲשֶׂה בַּעֲנָנָה שְׁמָהּ רְנָנָה, שׁוֹבָבָה וּסְמוּקַת לְחָיַיִם.
מִבֹּקֶר עַד עֶרֶב, הִיא רַק מְשַׂחֶקֶת - יוֹצֶרֶת צוּרוֹת בַּשָּׁמַיִם.
הִיא עִם צִפּוֹרִים מֵעַל גַּגּוֹת,
אֲבָל הוֹרֶיהָ מוּדְאָגִים מְאוֹד:
"עַד מָתַי" שׁוֹאֶלֶת אִמָּא, "תִּרְדְּפִי אַחֲרֵי רוּחוֹת?"
וְאַבָּא בְּקוֹלוֹ מַרְעִים: "עָלֵינוּ לְהוֹרִיד גְּשָׁמִים!"
וּבֶאֱמֶת, עִם עֲנָנָה שֶׁכָּזֹאת, מָה עוֹשִׂים?
עִם עֲנָנִים צְעִירִים שֶׁלֹּא מַמְטִירִים, וְלוּ טִפָּה אַחַת שֶׁל מַיִם –
מָה עוֹשׂים בַּשָּׁמַיִם?
(מתוך הספר העננה רננה, דורית רביניאן, עם עובד)

חורף זה גם עננים, ולעננה אחת, העונה לשם רננה, הקדישה הסופרת דורית רביניאן את הסיפור המחורז העננה רננה.
על רוח המשחק ועל שִכחה עצמית, על ייעוד והגשמה. הספר הוא יצירה משותפת עם המאייר דיוויד הול. בהשראת הספר עובד לבמה מופע המחול המוזיקלי של להקת המחול והתיאטרון של אבשלום פולק.

העננה רננה, הוצאת עם עובד (לגילאי 5-3).

צבע ורבע הוא משחק רביעיות על צבעים, ללא צבעים, ומיועד לצביעה – את המשחק ערך הסופר האהוב יהודה אטלס, ואיוריו מלאי ההומור של אולג מילשטיין מתאימים לצביעה ברמות שונות להנאת גילאים שונים.
המשחק כולל 40 קלפים היוצרים 10 סדרות. הערכים נבחרו בקפידה ונותנים מידע בסיסי בנושאי חי, צומח, דומם וביטויים, על דברים הנראים כמובנים מאליהם: ים, אש, אפרוח, כיפה אדומה ועוד.


Come Together – משחק רביעיות לילדים, למתבגרים ולהורים: מי היה המתופף של הסקס פיסטולס? באיזו להקה ניגן ג'ימי פייג'? והאם תוכלו לאחד מחדש את כל ארבעת חברי הביטלס? הכירו לילדיכם את להקות הרוק הגדולות בעולם במשחק רביעיות ובו 52 קלפים מאוירים של כוכבי רוק איקוניים, המגיע עם חוברת קטנה ובה סיפורים מרתקים שמאחורי כל להקה.

Do you look like your dog? –התאימו כלבים לבעליהם במשחק לכל המשפחה ותגלו: האומנם כלבים דומים לבעליהם? או אולי להפך? משחק משעשע עד מאוד ובו חמישים קלפים - 25 צילומים של כלבים, 25 צילומים של בעליהם - וחוברת עם טקסטים הומוריסטיים ובה רמזים שיסייעו לכם להתאים בין הולכי על ארבע להולכי על שתיים. המטרה: לזווג כמה שיותר כלבים לבעליהם. אפשר לשחק כמשחק זיכרון, כשהקלפים מונחים כלפי מטה.

Cats & Kittens - משחק זיכרון מאויר: על הקלפים מצוירים 25 חתולות בוגרות ו-25 גורי חתולים מרחבי העולם. תפגשו כאן את הגדול בגזעי החתולים המבויתים (המיין קון), את הספינקס חסר הפרווה, חתול בומביי, המאו המצרי, הבריטי קצר השיער וכמובן שגם את הסיאמי המפואר. את חמישים הקלפים אייר מרסל ג'ורג', ויצר יופי של משחק זיכרון לילדים ולמבוגרים שאוהבים חתולים.

משחקי באולינג ספרותי לפעילות חורפית עם קטנטנים בבית – משחק כייפי, שיעשה טוב גם לפיתוח מוטוריקה עדינה. סט של שישה חיילי באולינג ושני כדורים רכים עם ציורים ודמויות מיצירות ספרותיות (הנסיך הקטן, המומינים, פיטר הארנב או ברבאבא)

ערכת יצירה אקולוגית לזריעה

ערכת זריעה המבקשת אור וטיפה מים ומניבה תבלינים אכילים. זהו טֶָרַרְיוּם שניתן לגדל בכל מזג אוויר - בחדר, במטבח, במשרד או על עדן החלון. כלי לימודי המדגים את מחזור המים, פוטוסינתזה ואת תהליכי הנביטה והצמיחה. הערכה מתאימה לכל גיל - החל מגיל שנתיים (עם עזרה), וגם לבני נוער או מבוגרים.
הערכה כוללת: חלוקי נחל לניקוז, חול צבעוני, גיליון מדבקות מרהיב, קריסטלים/אבנים קטנות, אדמה, פחם פעיל לטיהור, שקיות זרעים אורגניים, מקל, אטב ושני דגלונים לתיעוד, דף הוראות, תמונות וגם בובה-מיניאטורה הפתעה בכל אריזה.

משחק חדרי בריחה לכל המשפחה
גם בתוך הבית, יש לילדים לאן לברוח עם משחק חדרי בריחה משפחתי.
ארבע מפות ענק שהופכות כל שעה להרפתקה. חידות מיוחדות יוצרות עולמות פנטזיה מסעירים, שמובילים את הילדים צעד אחר צעד במרחבי הדמיון וההיגיון עד לפתרון. המארז כולל ארבעה פוסטרים ענקיים (60X40 ס"מ), שכל אחד מהם עוסק בעולם תוכן אחר: טיול ביער, מרדף בלונה פארק, פיראט בחוף הים, ביקור בשדה התעופה. חדרי הבריחה כתובים כסיפורים מצחיקים ומותחים, בליווי איורים מקוריים. מתאים לגילאי 9 עד 99, מצוין כמשחק משותף.

יוגי – משחקי יוגה לילדים
משחק רב-גילאי לילדים, להנחלת ערכי היוגה
ערכת המשחק כוללת קלפים מאוירים בשלל תנוחות היוגה הבסיסיות, עם הסברים פשוטים ונהירים: ארבעים כרטיסיות בגודל 10×15 ס"מ, מהן עשרים עם איורים של תנוחות יוגה ועשרים עם הסברים בחרוזים. לכרטיסיות מצורפת חוברת הפעלות, שמציעה מגוון משחקים. את יוגי יצרו יחדיו קארין סלע, שאוהבת להמציא ולשחק, וגיא מלצר, מורה ליוגה ואבא. מתאים לילדות וילדים מגיל 3 ומעלה.

מאחלים לכם חורף חמים, נעים ומלא ספרים ומשחקים.

 

פרסם תגובה Google+ Twitter שלח לחבר WhatsApp